пʼятниця, 2 квітня 2021 р.

  Тези

науково-дослідницької роботи на тему

«Рідкісні та зникаючі первоцвіти Світловодського району.

                             Проблеми їх охорони.»

 

Автори: Іоненко Діана,                     учениця 9 класу 

               загальноосвітньої школи  І-ІІІ ст. № 1

 

               Голіков Нікіта,                    учень 9 класу         

               загальноосвітньої школи  І-ІІІ ст. № 1

 

Наукові керівники: Гончарова Р.О., учитель біології              

                 загальноосвітньої школи  І-ІІІ ст. № 1

                 Запорожець Олександр Сергійович

                 лісничий Крилівського лісництва

                 ДП «Світловодське лісове господарство»

      Рослинність є важливим компонентом біосфери, без якого останнє існувати не може. Саме рослини є першоджерелом життя на Землі. Рослинний світ дуже чутливо реагує на зміни екологічних факторів і є чітким показником обсягу антропогенного впливу на природу. В Україні зростає біля 5 тис. видів рослин природної флори. Однак останнім часом природнє середовище життя рослин через перевантаження відпочиваючими, з їх дикунським ставленням до природи, винищенням рідкісних (як декоративних так і лікарських рослин) вирубування дерев, спричинені  людьми пожежі, дуже змінюється, а разом змінюється і флора. Охорона рослинного світу забезпечується державою. Однак рослини, а серед  них особливо вразливими є рослини-первоцвіти, продовжують страждати від діяльності людей.

      Мета нашого дослідження – вивчити різноманітність рослин-первоцвітів Світловодщини на природноохоронних  територіях, а також на території Крилівського лісництва ареал їхнього поширення, чисельність, динаміку відновлення не обраних ділянках,  доповнити список первоцвітів, які потребують охорони і застосування природноохоронних  заходів на цих територіях.

       Серед завдань було вивчити поширення рослин – первоцвітів  їх різноманітність і чисельність на визначених територіях, скласти описи рослин-об’єктів дослідження, та виготовити пам’ятку «Збережемо первоцвіти» з метою пропаганди збереження рослин.

      Проведені дослідження дозволили вивчити біологічні особливості рослин-первоцвітів Світловодського регіону, виявити динаміку відновлення таких рослин у Крилівському лісництві.

        Пропонується внести вивчені рослини – первоцвіти  до переліку рослин, які потребують регіонального захисту та проводити цілеспрямовану інформаційну роботу серед населення про збереження і захист рослин - первоцвітів.   

Відділення: природничо-математичне

Секція: екологія

 

Рідкісні та зникаючі первоцвіти Світловодщини.

Проблеми їх охорони

 

 

 

Роботу виконали:

Іоненко Діана , учениця 9 класу 

               загальноосвітньої школи  І-ІІІ ст. № 1

               Голіков Нікіта , учень 9 класу         

               загальноосвітньої школи  І-ІІІ ст. № 1

 

 

 

Наукові  керівники:

Гончарова Раїса Олексіївна

учитель біології та хімії

загальноосвітньої школи  І-ІІІ ст. № 1

Запорожець Олександр Сергійович

лісничий Крилівського лісництва

ДП «Світловодське лісове господарство»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст

 

 

Вступ                                                                                                                        1

 

Розділ

                                                                                                                                   3  Рослинний світ і його охорона 

 

Розділ ІІ                                                                                                                     

Рослини-первоцвіти природоохоронних територій Світловодського району   5

 

Розділ ІІІ                                           

     Рослини-первоцвіти Крилівського лісництва

3.1. Морфологічні описи рослин                                                                           11

3.2.Динаміка розмноження і поширення рослин-первоцвітів Крилівського лісництва                                                                                                                  23

3.3.Пам’ятка «Збережемо первоцвіти»                                                                 24                                                       

 

Висновки                                                                                                                  25

Використана література                                                                                          27                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

                                                Вступ

      Актуальність і доцільність досліджень

      У флорі України налічується близько 5000 видів. Серед них багато цінних для науки і господарства рослин: лікарських, технічних, кормових тощо. Кожна рослина - це невичерпне джерело пізнання, вона має свою історію і може багато розповісти допитливому досліднику. Тому збереження рослин має велике значення. Непередбачені наслідки розвитку техніки, посилення його впливу на природне середовище, інтенсивне використання природних ресурсів нерідко порушують екологічну рівновагу в природі і зв’язки,  які історично склалися між окремими компонентами рослинного світу, що приводить до загибелі окремих видів, а також цілих рослинних угруповань.

      «  Людині передують ліси-її супроводжують пустелі»- це гірке визначення належить відомому натуралісту й мандрівникові О.Гумбольту. І тут немає перебільшення. Серед наземних екосистем ліс визначається найбільшою продуктивністю. Однак «любителі лісових принад» (якими є лікарські рослини, деревина для промислових потреб, ранньоквітучі рослини) спустошують ліс. Тому однією з важливих проблем лісового господарства  є збереження рослин-первоцвітів. Ці рослини починають свою вегетацію до того, як  розпускаються дерева і кущі лісу, приваблюють людей своєї красою і чарівністю.

 

Об’єкт дослідження

Рослини-первоцвіти природоохоронних територій Світловодщини та Крилівського лісництва

Предмет дослідження

Вивчення поширення первоцвітів, його характер та кількість

Мета

Вивчити різноманітність рослин-первоцвітів вказаних територій, ареал їх поширення, чисельність, динаміку відновлення на обраних ділянках, доповнити перелік росли-первоцвітів (крім офіційно занесених до переліку тих, які охороняються державою на визначених природоохоронних територіях Світловодщини), які потребують охорони і застосування природоохоронних заходів на даних територіях.

Завдання

1. Вивчити ареали поширення рослин-первоцвітів природоохоронних територій Світловодського району, різноманітність і чисельність цих рослин.

2. Дослідити характер поширення рослин-первоцвітів Крилівського лісництва

3. Скласти морфологічні списки рослин-об’єктів дослідження.

 

 

2

4. Виготовити пам’ятку «Збережемо первоцвіти» для школярів та населення міста з метою пропаганди  збереження рослин на територіях найбільш доступних для відвідування та найбільшим рекреаційним навантаженням .

Використані методи досліджень

Пошуково-описовий, спостереження і моніторинг

Характеристика роботи. Теоретично вивчене поширення рослин-первоцвітів, їх різноманітність на природоохоронних територіях Світловодського району, складені їх морфологічні описи.

Практична .

     Досліджені ареали поширення рослин-первоцвітів Крилівського лісництва, динаміка їх розмноження протягом трьох років (2017 ,2018, 2019 р.), Складені морфологічні описи їх, рекомендації щодо використання результатів досліджень.

      Внести вивчені рослини-первоцвіти,  досліджувані в роботі,  до переліку рослин,  які потребують регіонального захисту із забороною їх збирання та проводити цілеспрямовану інформаційну роботу серед населення м. Світловодська про збереження і захист рослин-первоцвітів, розвивати систему інформування про об’єкти рослинного світу та вихованням у громадян дбайливого ставлення до них.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

                                                           STEM-весна 2024                                               Урок пізнаємо прир...